winry_rockbell_fma_karakter.jpg

Winry Rockbell, Edward ve Alphonse kardeşlerin çocukluk arkadaşlarındandır. Fullmetal Alchemist ve Fullmetal Alchemist Brotherhood’da ortak olarak Edward’ın automaillerini yaparak ana karakterlere önemli desteği olmuştur. Brotherhood’da, ayrıntı olarak Edward'ın automaillerinin tamiri ve yenilenmesine ek olarak aynı zamanda duygusal olarak da Elric kardeşlere önemli bir destek sağladığı görülmekte.

Winry Rockbell’in Kişiliği

Winry oldukça duygusal, bazen öfkeli ama genel olarak sevgi dolu bir karakter olarak karşımıza çıkmakta. Çocukluğundan itibaren mekaniğe ve tamire olan ilgisiyle büyükannesine fazlasıyla yardımcı olmuş aynı zamanda alanında ülkenin en iyilerinden biri haline gelmiştir.

İlişkileri

Pinako ile olan ilişkisi

Plaka Winry’nin büyük annesidir. Winry, savaşta ailesini kaybettikten sonra geriye kalan en yakın akrabası olan büyükannesi ile yaşamaya başlar. Sakin ve olgun birisi olan ve aynı zamanda güçlü bir karaktere sahip olan Pinako, Winry’i öfkesinden arındırıp daha olgun bir kişi haline getirmiştir. Bu süreç animenin ana hikayesinin yanında yan bir hikaye olarak da düşünebilir.

Edward Elric ile olan ilişkisi:

Winry, Edward gibi inatçı bir kişiliğe sahip olduğundan anime boyunca bu iki karakter fazlasıyla kavga ederken gözlemlenir. Özellikle çocukluk anılarında Edward Alphonse’nin insan dönüşümü deneyiminin olumsuz sonuçlanması ile birlikte Winry karakterinin inatçılığının yanında Elric kardeşlere fazlasıyla destek olduğu da görülür.

Al ile olan ilişkisi:

Human transmutation denemesinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, Alphonse’nin bu durumun sonucu olarak bir zırha bağlı olarak yaşamasına içten bir biçimde üzüldüğü gözlemlenebilir. Açıkçası bu olaya Edward’dan sonra en çok üzülen kişi Winry’dir. Bu karakter yapısı gereği duygularını saklama eğiliminde olsa da, animenin önemli kırılma noktalarında Winry’nin aslında Elric kardeşleri ne kadar önemsediği açık biçimde görülür.