fma-scar.jpg

Fullmetal Alchemist’teki önemli karakterlerden, intikam peşindeki Scar. FMA ve hatta genel olarak anime izleyen pek çok kişi, kahramanların yanında iyi mi kötü mü olduğu anlaşılmayan ancak haklı nedenleri, ilkeleri olan karakterlere saygı duyar. Ne saf iyilik ne de saf kötülük. İşte Scar (tr: Yara İzi) da böyle bir karakter. Bir Ishbal’lı olan Scar’ın, Ishbal Amestris yönetimi tarafından yok edildikten sonra, yaşamındaki tek amacı simyacılara karşı verdiği savaş haline gelmiştir.

Ishbal veya Ishval neresidir, önemi nedir?

Öncelikle Ishbal hakkında bilgi verelim: Ishval ya da Ishbal halkı koyu tenli ve kırmızı gözlü olma özelliği gösterir. Ishballılar, FMA evreninde tam olarak Doğulu bir toplum profili çizmektedir. Mistisizme günlük hayatlarında verdikleri yer, dinlerine bağlı hareket etmeleri bunun güzel örneklerindendir. Toplumda en çok sayıgıyı rahipler görmektedir. Bunun sebebini ise Ishbal’ın kurulu olduğu topraklar vermektedir: Ishbal Xerxes’in kalıntıları üzerine kurulmuş bir şehirdir. Kısaca, Xerxes ilk felsefe taşının yapımı esnasında feda edilen yaşamlara ev sahipliği yapmış olan, Amestris’in ilk şehirlerindendir. Ve hatta Homunculus adı verilen varlık bu şehirde yaşam bulmuştur. Dolayısıyla manevi yönden bu kadar önem taşıyan topraklarda mistisizm ve dine bağlılık öngörülebilir davranışlardır. Ishbal, Amestris’i yönetenler tarafından, resmi simyacılar (ing: state alchemist) savaşa sürülerek yerle bir edilmiştir. Bunu anlatan bir video:

Scar Kimdir?

Bu soykırım esnasında rahip olan abisi tarafından öğrenilen ileri simya bilgilerinin kendisine bahşedilmesiyle (Scar’ın dövmeli olan kolu esasen abisine aittir.) dokunduğu insanı öldürebilme yeteneğini kazanan Scar, halkının başına gelenlerden ötürü tüm simyacıları öldürmeye ant içmiş bir intikam savaşçısıdır. Edward Elric ile sık sık karşılaşacak olan Scar FMA’da da, FMA: Brotherhood’da da hikayenin ilerlemesiyle birlikte Edward ve Alphonse ile işbirliğine girmektedir. Büyük bir yıkım yaşamış olan Scar, iki versiyonda da sonlara doğru işbirlikçi bir tutum izler ve esas düşman olan Homunculuslar’a karşı olan savaşta cephesini alır. Ve hatta Fullmetal Alchemist Brotherhood’da doğu simyası konusunda Edward’a bilgi aktarması ve önemli düşmanları öldürmesi açısından bir kahraman olarak dahi değerlendirilebilir.